Lunes, 11 de Abril de 2011

Eleccions municipals i administració ordinària

Antecedents
 
L’article 194 de la LOREG disposa:
 
“l. El mandato de los miembros de los Ayuntamientos es de cuatro años contados a partir de la fecha de su elección en los términos previstos en el artículo 42, apartado 3, de esta Ley Orgánica.
 
2. Una vez finalizado su mandato, los miembros de las Corporaciones cesantes continuarán sus funciones solamente para la administración ordinaria hasta la toma de posesión de sus sucesores, en ningún caso podrán adoptar acuerdos para los que legalmente se requiera una mayoría cualificada.”
 
El penúltim paràgraf de l’article 42.3  diu:
 
“Las elecciones se realizan el cuarto domingo de mayo del año que corresponda y los mandatos, de cuatro años, terminan en todo caso el día anterior al de la celebración de les siguientes elecciones.”
 
Per la seva part l’article 9 del ROF disposa:
 
“El Concejal, Diputado o miembro de cualquier entidad local perderá su condición de tal por las siguientes causas:
1 Por decisión judicial.........
2 Por fallecimiento o incapacitación..........
3 Por extinción del mandato, al expirar su plazo, sin perjuicio de que continúe en sus funciones solamente para la administración ordinaria hasta la toma de posesión de sus sucesores.
4 Por renuncia.........
5 Por incompatibilidad.......
6 Por perdida de la nacionalidad....................”
 
L’article 39 del ROF diu:
 
“1. El mandato de los miembros de los Ayuntamientos es de cuatro años, contados des de la fecha de su elección.
2. Una vez finalizado su mandato, los miembros de las Corporaciones cesantes continuarán sus funciones solamente para la administración ordinaria hasta la toma de posesión de sus sucesores, y en ningún caso podrán adoptar acuerdos para los que legalmente de requiera una mayoría cualificada.”
 
 
La Junta Electoral Central mitjançant acord de 7 d’abril de 1995 va definir el terme del mandat de la següent forma:
 
“El mandato de las Corporaciones Locales concluye a los cuatro años de su elección, es decir, el 26 de mayo de 1995 la elegida el 26 de mayo de 1991”
 
Conclusió
 
Pel que fa al concepte:
 
La concreció del terme “administració ordinària” no està determinada legalment, però ha de referir-se lògicament als assumptes corrents, propis de la marxa normal de la gestió municipal. Per tant, s’exclou l’adopció d’acords o decisions referents a assumptes de major rellevància i transcendència pel Municipi, així com aquells que legalment requereixin d’una majoria qualificada.
 
Pel que fa al període:
 
Pel que fa a l’actual legislatura, els regidors varen ser elegits el 27 de maig de 2007, per tant, d’acord amb la doctrina de la Junta Electoral Central acabarien el seu mandat el 27 de maig de 2011, no obstant això i atès, per una part el contingut del penúltim paràgraf de l’article 42.3 de la LOREG (abans esmentat) i per altre que el quart diumenge de maig (esmentat al mateix paràgraf) es correspon amb el dia 22, els membres de l’actual Corporació finalitzaran el seu mandat el dia 21 de maig de 2011 (dia anterior al de la celebració de les eleccions).
 
El període en el qual exerciran “en funcions” és el comprès entre el dia 22 de maig de 2011 i el dia 11 de juny de 2011 (previst inicialment per a la Constitució i presa de possessió de la nova Corporació).


SMS Advocats
Col·laboradors d´European-Law-Firm 




* SMS Advocats
* European Law Firm